وان الکتریک

وان الکتریک

وان الکتریک دوربین مدار بسته سیستم های حفاظتی و نظارتی مدارات الکترونیکی اموزش الکترونیک اموزش برقکاری درآمد دلاری مطمعن برق ساختمان و صنعتی فیلمبرداری و ساخت تیزر

محل لوگو

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 183
  • بازدید دیروز : 110
  • بازدید کل : 575696

شاخص بورس چیست ؟ تحلیل انواع مختلف شاخص بورس


شاخص بورس چیست ؟ تحلیل انواع مختلف شاخص بورس

واژه ی شاخص در مفهوم کلی به معنای نشانگر و بیان گر عددی است که میتوان با استفاده از آن تغییرات ایجاد شده در یک یا چند متغییر را در یک بازه ی زمانی خاص، مشاهده کرد.

در واقع شما با بررسی یک شاخص میتوانید از وضعیت و نوسانات متغییر های مورد بررسی آن شاخص آگاه شوید.

شاخص بورس:

از شاخص بورس برای بررسی وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار استفاده میشود.

بورس شاخص های متفاوتی دارد که با توجه به کارکرد هر کدام از آنها میتوان وضعیت بورس را از جنبه های خاصی بررسی کرد و وضعیت گذشته و حال بورس را دریافت.

در ادامه با برخی از این شاخص های مهم آشنا میشویم:

شاخص کل بورس:

یکی از پر کاربرد ترین شاخص ها در بازار بورس و سرمایه گذاری،شاخص کل بورس است؛که در رسانه ها از آن به عنوان، شاخص بورس تهران نام برده میشود.

این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است؛در واقع تغییرات این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است؛برای مثال اگر شما از تمام شرکت های بورسی یک سهم بخرید، در این صورت تغییرات شاخص کل بورس برابر با میزان بازدهی سهام شماست.در نتیجه این شاخص هم تغییرات قیمت سهام و هم سود های سالیانه ای که شرکت ها به شما پرداخت میکنند را محاسبه میکند.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که، میزان تغییرات شاخص برای ما اهمیت دارد نه خود عدد شاخص!

طبق فرمول محاسبه ی شاخص کل، هرچه شرکت ها بزرگتر باشند(سرمایه بیشتری داشته باشند)تاثیر بیشتری روی شاخص کل خواهند داشت.

شاخص قیمت:

شاخص قیمت بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه ی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است، برای مثال اگر شاخص قیمت بورس در یک سال 20درصد رشد داشته باشد، به معنای رشد 20درصدی قیمتها در بورس در طی یک سال گذشته است.

تفاوت مهم این شاخص با شاخص کل این است که در شاخص قیمت چیزی که مورد محاسبه قرار میگیرد فقط قیمت سهام شرکت های بورسی است، در حالی که در شاخص کل علاوه بر قیمت، سود پرداختی شرکت ها هم در محاسبه ی شاخص در نظر گرفته میشود.

در شاخص قیمت نیز هرچه سرمایه یک شرکت بیشتر باشد ، تاثیر آن بر شاخص قیمت بیشتر است.

شاخص 50 شرکت فعال تر:

نقد شوندگی یعنی خرید و فروش آسانتر و سریع تر سهام ؛در نتیجه هر شرکتی که سهامش ساده تر و سریع تر خرید و فروش شود به اصطلاح نقد شوندگی بیشتری دارد.

هر سه ماه یک بار فهرست شرکت های فعال تر را بر اساس میزان نقد شوندگی منتشر میکنند.

شاخص 50 شرکت فعال تر، تغییرات سطح عمومی قیمت سهام 50 شرکتی را نشان میدهد که سهام آنها از سایر شرکت ها، نقد شونده تر هستند.

 

  انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 794

برچسب های مهم

قم , خیابان انقلاب , کوچه 41 پلاک 15

اطلاعات و دانش رمز پیروزیست

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما