با سلام و تشکر از بازدید شما دوست عزیز . امیدواریم بتوانیم خواسته ها و نیاز های شما را فراهم کنیم و همکاری خوبی در کنار هم داشته باشیم.

محل لوگو

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 40
  • بازدید دیروز : 380
  • بازدید کل : 541037

نانوتکنولوژی در عینک های دید در شب


نانوتکنولوژی در عینک های دید در شب

در نبردهای مدرن امروزی، تکنولوژی دید در شب ضرورتی حیاتی محسوب می شود. هرچند دوربین ها و عینک های نظامی دید در شب اغلب به لوله هایی که وسعت دید انسان را به شدت محدود می کنند تشبیه می شوند.

به علاوه حتی نمونه های جدید پیشرفتی به خود ندیده اند و با مدل هایی که در عملیات دستگیری بن لادن استفاده شدند یکسان هستند؛ این دوربین ها به شدت سنگین و بزرگ اند و البته به منبع تغذیه انرژی جانبی نیاز دارند.

با همه این تفاسیر، محققین دانشگاه ملی استرالیا به فناوری مبتنی بر نانوتکنولوژی دست یافتند که می تواند دوربین های دید در شب را به قالب یک عینک کاملاً معمولی و سبک در بیاورند.

فناوری پردازش تصاویر دوربین های فعلی، «نشر آبشاری ثانویه» نامیده می شود که در آن از اینفرارد و تبدیل فوتون ها به الکترون ها در محیط برای پدید آوردن میدان دید در شب استفاده می شود.

itte_nepvs14_51-w600

اما پردازش تصاویر مورد نظر تیم استرالیایی، از فناوری «نانوساختارهای آلومینیم گالیم آرسناید» استفاده می کند.

یکی از محققین ارشد این پروژه در این رابطه می گوید: «ما توانسته ایم سازه های بسیار باریک و سبکی طراحی کنیم که توانایی تشخیص نور، زاویه روشنایی و همینطور تغییر رنگ نور را داشته باشند.»

«چشمان ما فقط توانایی دیدن اجسامی را دارد که مورد تابش نور قرار دارند، اما دوربین های ما نور نامرئی جاری در محیط را به نقاطی قابل مشاهده تبدیل می نمایند و به عبارتی تغییر رنگ مورد بحث، دید در شب واقعی را به ارمغان می آورد.»

ناگفته نماند که این پروژه جدید نیز به منبع تغذیه انرژی خاصی نیازمند است، اما در هر صورت به شمایلی سبک و با راحتی استفاده بالا تبدیل شده است. تیم توسعه دهنده این فناوری، پروژه خود را به جهت پیشبرد و بررسی احتمال تولید انبوه، در اختیار موسسه DARPA قرار داده است.

  انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 1068

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

قم , خیابان انقلاب , کوچه 41 پلاک 15

هر آنچه از برق بخواهید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما